Your donations pay for the CIH Forum hosting and software.
Please help the CIH Forums by disabling AdBlock Plus on this page.
Forum Home Forum Home :: Miscellaneous :: Off-Topic
  New Posts New Posts RSS Feed - So, what's for dessert?
  FAQ FAQ  Forum Search   Events   Register Register  Login Login

So, what's for dessert?

 Post Reply Post Reply
Author
Message
Calvin View Drop Down
Junior Executive
Junior Executive


Joined: 09 Jul 2014
Location: Florida
Status: Offline
Points: 366
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Calvin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Topic: So, what's for dessert?
    Posted: 26 Sep 2015 at 5:14pm
Chocolate and vanilla ice cream, chocolate syrup, whipped cream, chocolate frosting, on top of a huge fudge brownie that is filled with chocolate chips, chocolate and vanilla ganache, and chocolate chunks inside of the brownie! I can't wait!


Side note. Dessert will cost me roughly $65 for at the most with each ingredient. $14 for 2 half gallons of ice cream, $5 for chocolate syrup, $3 for whipped cream, $5 for brownie mix, $4 for frosting, $2 for eggs, $6 for oil, $6 for baking chocolate, $6 for baking white chocolate, $3 for heavy whipping cream, $4 for the chocolate chips, $5 for the chocolate chunks.
LOL.
Back to Top
Sponsored Links



Back to Top
aka ron View Drop Down
Honor Roll
Honor Roll
Avatar

Joined: 11 Apr 2009
Location: WI
Status: Offline
Points: 22316
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote aka ron Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Sep 2015 at 6:42pm
Multiple endocrine neoplasia type 2...Say what?
Back to Top
Calvin View Drop Down
Junior Executive
Junior Executive


Joined: 09 Jul 2014
Location: Florida
Status: Offline
Points: 366
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Calvin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Sep 2015 at 6:49pm
Hwy, I have the right to eat like a complete piggy once in a while! I have the right to overindulge on lots of fatty, highly sugary chocolate, vanilla and whipped cream!
Back to Top
Papa Lazarou View Drop Down
Ad Exec
Ad Exec
Avatar
Formerly Codtaro

Joined: 18 Nov 2011
Location: New Mexico
Status: Offline
Points: 7720
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Papa Lazarou Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Sep 2015 at 7:56pm
No you don't 'cause you're a pig, and pigs don't have rights! Pigs don't have any rights. Just ask any redneck or Muslim.
Banana!
BANANA!!
BANANA!!!
BANANA!!
Banana!
Back to Top
aka ron View Drop Down
Honor Roll
Honor Roll
Avatar

Joined: 11 Apr 2009
Location: WI
Status: Offline
Points: 22316
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote aka ron Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Sep 2015 at 8:08pm
Don't be a dumbass, Donna.
You are responding to your own threads, again.
 
Direct Link To This Post Topic: Annoying way people pronounce
Multiple endocrine neoplasia type 2...Say what?
Back to Top
Darthhillbilly View Drop Down
Junior Executive
Junior Executive
Avatar

Joined: 31 Jan 2013
Location: Cincinnati
Status: Offline
Points: 4133
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Darthhillbilly Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Sep 2015 at 9:38pm
*breaks radio silence to point out that this dessert would be impossible for one, even two, perhaps even four, people to eat. The ingredients listed would make two full 9x13 pans of brownies alone, not to mention the full gallon of ice cream and all the add-in chocolate and whipped cream... so this is all bullsh*t. I'd also like to take the opportunity during this lapse to point out that no 20-year-old in the history of 20-year-olds has gone to the time, effort, or expense to assemble such a lavish dessert for a group... be it family or friends. 20-year-olds are the mooches, and show up empty-handed with their illegitimate kids and eat YOUR desserts. Only responsible, 40-year-old cashier types would even think about taking on this task, much less know how much each item costs. Except eggs. You can't get a dozen eggs for 2 bucks any more. Unless you have an employee discount.*


We now return you to your regularly-scheduled boycott.

"It's never too late to choose life...instead of the internet. Just drop the mouse." - Darwin Watterson
Back to Top
Calvin View Drop Down
Junior Executive
Junior Executive


Joined: 09 Jul 2014
Location: Florida
Status: Offline
Points: 366
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Calvin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 26 Sep 2015 at 10:29pm
I didn't say that I would be eating it all in one sitting, going to eat it in sections, over time. Plus, I will be giving away a lot of the brownie to my friends and family.

Back to Top
MrTim View Drop Down
Junior Executive
Junior Executive
Avatar

Joined: 15 Apr 2008
Status: Offline
Points: 6932
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote MrTim Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Sep 2015 at 5:04am
Originally posted by Darthhillbilly Darthhillbilly wrote:

*breaks radio silence to point out that this dessert would be impossible for one, even two, perhaps even four, people to eat. The ingredients listed would make two full 9x13 pans of brownies alone, not to mention the full gallon of ice cream and all the add-in chocolate and whipped cream... so this is all bullsh*t. (...)


We now return you to your regularly-scheduled boycott.

 
It should also be pointed out that the $ amounts don't add up (the ice cream price is double what you can get it for), and that a dime bag of weed for the Alice B. Toklas brownies has been conveniently left out of the ingredients... 
 
(returns to lurking mode)
 
Back to Top
Calvin View Drop Down
Junior Executive
Junior Executive


Joined: 09 Jul 2014
Location: Florida
Status: Offline
Points: 366
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Calvin Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Sep 2015 at 8:20am
Breyer's ice cream cost about $7.00, Mr. Tim.
Back to Top
sgtrock21 View Drop Down
Junior Executive
Junior Executive
Avatar

Joined: 18 Dec 2011
Location: Oregon
Status: Offline
Points: 6117
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote sgtrock21 Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 27 Sep 2015 at 5:58pm
Originally posted by Darthhillbilly Darthhillbilly wrote:

<span style="line-height: 1.4;">*breaks radio silence to point out that this dessert would be impossible for one, even two, perhaps even four, people to eat. The ingredients listed would make two full 9x13 pans of brownies alone, not to mention the full gallon of ice cream and all the add-in chocolate and whipped cream... so this is all bullsh*t. I'd also like to take the opportunity during this lapse to point out that no 20-year-old in the history of 20-year-olds has gone to the time, effort, or expense to assemble such a lavish dessert for a group... be it family or friends. 20-year-olds are the mooches, and show up empty-handed with their illegitimate kids and eat YOUR desserts. Only responsible, 40-year-old cashier types would even think about taking on this task, much less know how much each item costs. Except eggs. You can't get a dozen eggs for 2 bucks any more. Unless you have an employee discount.*</span>

<p style="margin: 0px; line-height: normal; font-family: Helvetica;">

<p style="margin: 0px; line-height: normal; font-family: Helvetica;">

<p style="margin: 0px; line-height: normal; font-family: Helvetica;">We now return you to your regularly-scheduled boycott.



I purchased a dozen AA large yesterday for $1.98. If I were willing to endure the hoards at the nearby discount mart I could get the same brand for $1.49. These are from a local farm. We suffered no mass murder of chickens here. I'm guessing the farmers posses the integrity not to jack up prices just because they can.
EEEEts All so REEEdEEEculous
Back to Top
PaWolf View Drop Down
Revolutionary
Revolutionary
Avatar
Hoary Ol' Chestnut... doncha know....

Joined: 15 Apr 2008
Location: GreatWhiteNorth
Status: Online
Points: 37301
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PaWolf Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Oct 2015 at 7:23pm
MintChocoChip Klondike
X               <sig.nature>
"What we do for ourselves dies with us, What we do for others is and remains immortal." - Albert Pike
Back to Top
aka ron View Drop Down
Honor Roll
Honor Roll
Avatar

Joined: 11 Apr 2009
Location: WI
Status: Offline
Points: 22316
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote aka ron Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Oct 2015 at 7:32pm
What would you do for erickcally bar?
Multiple endocrine neoplasia type 2...Say what?
Back to Top
PaWolf View Drop Down
Revolutionary
Revolutionary
Avatar
Hoary Ol' Chestnut... doncha know....

Joined: 15 Apr 2008
Location: GreatWhiteNorth
Status: Online
Points: 37301
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote PaWolf Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Oct 2015 at 8:16pm
Originally posted by aka ron aka ron wrote:

What would you do for erickcally bar?
Shocked...SHAME on ya there, aka!LOLWink
X               <sig.nature>
"What we do for ourselves dies with us, What we do for others is and remains immortal." - Albert Pike
Back to Top
Thor View Drop Down
Revolutionary
Revolutionary
Avatar

Joined: 16 Apr 2008
Location: Rockaway, NJ
Status: Offline
Points: 56582
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote Thor Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 01 Oct 2015 at 10:46pm
Originally posted by Calvin Calvin wrote:

Breyer's ice cream cost about $7.00, Mr. Tim.


Yes.   It's ridiculously expensive---if you buy it the weeks it's not on sale.   When it's on sale, it's usually about $3/half-gallon (well, it's 1 and 3/4 quarts these days).

Back to Top
MrTim View Drop Down
Junior Executive
Junior Executive
Avatar

Joined: 15 Apr 2008
Status: Offline
Points: 6932
Post Options Post Options   Thanks (0) Thanks(0)   Quote MrTim Quote  Post ReplyReply Direct Link To This Post Posted: 02 Oct 2015 at 3:54am
Publix brand usually goes on sale for 2 for $7, and they're actual half gallons.  So DonnaCally is fibbing his bullsh*t at us again.
 
Quote aka ron wrote:

What would you do for erickcally bar?
 
Nothing, but I'd cruelly shock it with an electric cattle prod, repeatedly, until it melted and caught fire, just for fun... LOL
Back to Top
 Post Reply Post Reply
  Share Topic   

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.04
Copyright ©2001-2015 Web Wiz Ltd.

This page was generated in 0.063 seconds.



"CANDIE!"